Rozdíl mezi DPL a LCD

Z Rozdíly.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Založena nová stránka: {{Nové}})
 
Řádka 1: Řádka 1:
-
{{Nové}}
+
Pokud vyjmeme ze hry všechny reklamní záležitosti, můžeme dané technologie zhodnotit z jiného pohledu.
 +
Za prvé, při projekci obrazu z počítače, pokud nepreferujete video, bude v obou případech výsledný obraz shodný. Samozřejmě máme na mysli pohled z běžné vzdálenosti, nikoliv z několika centimetrů. Na billboard se také nepůjdete podívat z pár centimetrů …
 +
Za druhé, pro projekci videosignálu (video, DVD, domácí kino, …) je jednoznačně kvalitnější technologie DLP. Nejde o výraznou změnu kvality obrazu samotného, ta zůstává srovnatelná, ale o mnohem lepší a hlavně čitelnější podání nejtmavších a nejsvětlejších míst. Klasický videosignál má z principu mnohem tmavší vzhled, než počítačová data, to je zřejmé. LCD technologie zde má mnohem kontrastnější podání a právě detaily tmavých a částečně i těch nejsvětlejších míst obrazu se vytrácejí. V tomto směru má DLP navrch a proto je ve většině projektorů pro domácí kino aplikovaná právě tato technologie. Ovšem pozor, přečtěte si bod věnovaný kontrastu, vysoký kontrast spolu s lepším podáním obrazu využijete hlavně při projekci v opravdu zatemněných prostorách, v případě domácího kina v úplné tmě.
 +
Za třetí, DLP je „zapouzdřená“ technologie, prostě samotný čip a jeho zobrazovací část netrpí zaprášením (ani nemohou), kdežto na LCD panely se postupně nachytává prach v každém projektoru. Proto je DLP vhodnější pro zaprášené nebo zakouřené prostředí, kde DLP projektor trpí znečištěním mnohem méně. V běžném prostředí je tento bod bezpředmětný, jednou za rok až dva roky je nutné vyčisti každý častěji používaný projektor.
 +
Co si tedy vybrat? Pokud prezentujete hlavně z počítače, vybírejte si podle parametrů, vzhledu a užitných vlastností pro vás, případně ceny. Použitá technologie (LCD, DLP) nehraje roli. Když jste zaměření spíše na projekci fotografií a videosignálu je DLP projektor vhodnější. Pro kvalitní domácí kino jednoznačně DLP. Levné LCD projektory v současné době nabízené ve všemožných obchodech pro domácí kino příliš vhodné nejsou, nicméně umožní velkoplošnou projekci doma za rozumné prostředky.

Aktuální verze z 18. 11. 2013, 01:10

Pokud vyjmeme ze hry všechny reklamní záležitosti, můžeme dané technologie zhodnotit z jiného pohledu. Za prvé, při projekci obrazu z počítače, pokud nepreferujete video, bude v obou případech výsledný obraz shodný. Samozřejmě máme na mysli pohled z běžné vzdálenosti, nikoliv z několika centimetrů. Na billboard se také nepůjdete podívat z pár centimetrů … Za druhé, pro projekci videosignálu (video, DVD, domácí kino, …) je jednoznačně kvalitnější technologie DLP. Nejde o výraznou změnu kvality obrazu samotného, ta zůstává srovnatelná, ale o mnohem lepší a hlavně čitelnější podání nejtmavších a nejsvětlejších míst. Klasický videosignál má z principu mnohem tmavší vzhled, než počítačová data, to je zřejmé. LCD technologie zde má mnohem kontrastnější podání a právě detaily tmavých a částečně i těch nejsvětlejších míst obrazu se vytrácejí. V tomto směru má DLP navrch a proto je ve většině projektorů pro domácí kino aplikovaná právě tato technologie. Ovšem pozor, přečtěte si bod věnovaný kontrastu, vysoký kontrast spolu s lepším podáním obrazu využijete hlavně při projekci v opravdu zatemněných prostorách, v případě domácího kina v úplné tmě. Za třetí, DLP je „zapouzdřená“ technologie, prostě samotný čip a jeho zobrazovací část netrpí zaprášením (ani nemohou), kdežto na LCD panely se postupně nachytává prach v každém projektoru. Proto je DLP vhodnější pro zaprášené nebo zakouřené prostředí, kde DLP projektor trpí znečištěním mnohem méně. V běžném prostředí je tento bod bezpředmětný, jednou za rok až dva roky je nutné vyčisti každý častěji používaný projektor. Co si tedy vybrat? Pokud prezentujete hlavně z počítače, vybírejte si podle parametrů, vzhledu a užitných vlastností pro vás, případně ceny. Použitá technologie (LCD, DLP) nehraje roli. Když jste zaměření spíše na projekci fotografií a videosignálu je DLP projektor vhodnější. Pro kvalitní domácí kino jednoznačně DLP. Levné LCD projektory v současné době nabízené ve všemožných obchodech pro domácí kino příliš vhodné nejsou, nicméně umožní velkoplošnou projekci doma za rozumné prostředky.