Editace stránky Rozdíl mezi stalaktitem, stalagmitem a atalagnátem

Z Rozdíly.cz

Varování: Nejste přihlášen(a). Vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky.
Editace může být zrušena. Zkontrolujte a pak potvrďte změny zobrazené níže.
Aktuální verze Váš text
Řádka 1: Řádka 1:
-
Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se v podzemních prostorách, ze stropu i od spoda. Krápník roste velmi pomalu, obecně pro představu cca 1mm<sup>3</sup> krápníku roste okolo 15 roků.Více o krápnících zde ([http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?krapnik], [http://cs.wikipedia.org/wiki/Krápník]).
+
'''STALAKTIT – STALAGMIT - STALAGNÁT'''
-
== Stalaktit ==
+
Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se v podzemních prostorách, ze stropu i od spoda. Krápník roste velmi pomalu, obecně pro představu cca 1mm3 krápníku roste okolo 15 roků.Více o krápnících zde ([http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?krapnik], [http://cs.wikipedia.org/wiki/Krápník]).
-
[[Soubor:Stalaktit.jpg|thumb|Stalaktit]]
+
-
Prvotní dlouhý a úzký krápník se nazývá ''brčko'', vzniká srážením rozpuštěného CaCO<sub>3</sub> ve vodě na stropě jeskyně, gravitací je směřován dolů, dalším srážením narůstá a vzniká mohutný ''stalaktit''.
+
-
== Stalagnit ==
 
-
[[Soubor:Stalagmit.jpg|thumb|Stalagmit]]
 
-
Část vody stále obohacená o rozpuštěné látky odkapává na zem a při styku s podlahou – tím od spoda nahoru vzniká další krápník – ''stalagnit''.
 
-
== Stalagnát ==
+
'''STALAKTIT'''
-
[[Soubor:Stalagnat.jpg|thumb|Stalagnát]]
+
Prvotní dlouhý a úzký krápník se nazývá ''brčko'', vzniká srážením rozpuštěného CO2 ve vodě na stropě jeskyně, gravitací je směřován dolů, dalším srážením narůstá a vzniká mohutný ''stalaktit''.
 +
 
 +
'''STALAGMIT'''
 +
Část vody stále obohacená o rozpuštěné látky odkapává na zem a při styku s podlahou – tím od spoda nahoru vzniká další krápník – ''stalagmit''.
 +
 
 +
'''STALAGNÁT'''
A nakonec – při delším tvoření krápníků z obou stran (stalaktit proti stalagmitu) dochází k jejich spojení a vzniká ''stalagnát''.
A nakonec – při delším tvoření krápníků z obou stran (stalaktit proti stalagmitu) dochází k jejich spojení a vzniká ''stalagnát''.

Uvědomte si, že všechny příspěvky do Rozdíly.cz mohou být ostatními uživateli upraveny, pozměněny či odstraněny. Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován, pak ho do Rozdíly.cz neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain), podrobnosti najdete na Rozdíly.cz:Autorské právo. Nekopírujte díla chráněná autorským právem bez dovolení!


Storno | Pomoc při editování (otevře se v novém okně)