Rozdíl mezi SATA a ATA

Z Rozdíly.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(avkzuEKSsGlzG)
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Soubor:Ata-a-sata.jpg|thumb|Nahoře můžete vidět ATA konektor a pod ním SATA konektor]]
+
This has made my day. I wish all psiontgs were this good.
-
 
+
-
'''ATA''' nebo též paralelní ATA (PATA) je starší rozhraní diskových jednotek. Používá 40 nebo 80-ti pinový obdélníkový konektor a plochý kabel. Je pomalejší než SATA.
+
-
 
+
-
Pracuje s paralelní (souběžnou) komunikaci po mnoha vodičích. Rychlosti jsou označovány jako ATA/33, ATA/66, ATA/100, ATA/133, kde čísla jsou v MB/s. Rychlost je určena typem použitého řadiče.
+
-
 
+
-
'''SATA''', serial ATA, je novější rozhraní pro připojení disků (i CD,DVD). Pracuje se sériovou komunikací, data se posílají velkou rychlostí za sebou (sériově) po 2 párech datových vodičů. Celkově je v kabelu 7 vodičů, z toho jsou 3 zem a mají stínicí funkci. Je legrační, že napájecí konektor SATA disku je širší než datový. Je to naopak než u ATA.
+
-
 
+
-
Rozhraní SATA má na první pohled mnohem užší kabel i konektor než ATA. Existuje ve verzích SATA I, II a III. Rychlosti jsou 1,5 Gb/s, 3 Gb/s a 6 Gb/s. Jednotky jsou jiné než u ATA.
+
-
 
+
-
Přibližný převod je: 1 Gb/s ~ 100 MB/s.
+
-
Rychlost SATA II je tedy asi 3x vyšší než ATA/100.
+
-
 
+
-
Další rozdíl mezi ATA a SATA je, že na jednom ATA kabelu mohu být 2 disky, které se rozlišují na disk hlavní a vedlejší (master/slave).  Určuje se to jezdcem (jumper) na zvláštním konektoru disku. Naproti tomu SATA kabel má na svém konci vždy jen 1 disk.
+
-
 
+
-
Kromě SATA existuje ještě další podobný typ, '''SAS''', serial attached SCSI. Používá se zejména ve výkonných serverech.
+
-
 
+
-
Pro nové počítače a nové disky se doporučuje zvolit vždy SATA (nebo dražší SAS) rozhraní.
+
-
 
+
-
'''POZOR''', ATA a SATA nejsou vzájemně kompatibilní. K ATA řadiči nelze přímo připojit SATA disk a ani naopak to nejde. Opatrně proto při nákupu disků ke starším počítačům a notebookům.
+
-
 
+
-
{{Rozšířit}}
+

Verze z 21. 6. 2011, 07:50

This has made my day. I wish all psiontgs were this good.