Rozdíl mezi SATA a ATA

Z Rozdíly.cz

Verze z 11. 3. 2019, 18:14; 93.190.49.71 (diskuse)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Nahoře můžete vidět ATA konektor a pod ním SATA konektor

ATA nebo též paralelní ATA (PATA) je starší rozhraní diskových jednotek. Používá 40 nebo 80-ti pinový obdélníkový konektor a plochý kabel. Je pomalejší než SATA.

Pracuje s paralelní (souběžnou) komunikaci po mnoha vodičích. Rychlosti jsou označovány jako ATA/33, ATA/66, ATA/100, ATA/133, kde čísla jsou v MB/s. Rychlost je určena typem použitého řadiče.

SATA, serial ATA, je novější rozhraní pro připojení disků (i CD,DVD). Pracuje se sériovou komunikací, data se posílají velkou rychlostí za sebou (sériově) po 2 párech datových vodičů. Celkově je v kabelu 7 vodičů, z toho jsou 3 zem a mají stínicí funkci. Je legrační, že napájecí konektor SATA disku je širší než datový. Je to naopak než u ATA.

Rozhraní SATA má na první pohled mnohem užší kabel i konektor než ATA. Existuje ve verzích SATA I, II a III. Rychlosti jsou 1,5 Gb/s, 3 Gb/s a 6 Gb/s. Jednotky jsou jiné než u ATA.

Přibližný převod je: 1 Gb/s ~ 128 MB/s. Rychlost SATA II je tedy asi jeden a půl krát vyšší než ATA/100.

Další rozdíl mezi ATA a SATA je, že na jednom ATA kabelu mohu být 2 disky, které se rozlišují na disk hlavní a vedlejší (master/slave). Určuje se to jezdcem (jumper) na zvláštním konektoru disku. Naproti tomu SATA kabel má na svém konci vždy jen 1 disk.

Kromě SATA existuje ještě další podobný typ, SAS, serial attached SCSI. Používá se zejména ve výkonných serverech.

Pro nové počítače a nové disky se doporučuje zvolit vždy SATA (nebo dražší SAS) rozhraní.

POZOR, ATA a SATA nejsou vzájemně kompatibilní. K ATA řadiči nelze přímo připojit SATA disk a ani naopak to nejde. Opatrně proto při nákupu disků ke starším počítačům a notebookům.