Rozdíl mezi SATA a ATA

Z Rozdíly.cz

Nahoře můžete vidět ATA konektor a pod ním SATA konektor

ATA nebo též paralelní ATA (PATA) je starší rozhraní diskových jednotek. Používá 40 nebo 80-ti pinový obdélníkový konektor a plochý kabel. Je pomalejší než SATA.

Pracuje s paralelní (souběžnou) komunikaci po mnoha vodičích. Rychlosti jsou označovány jako ATA/33, ATA/66, ATA/100, ATA/133, kde čísla jsou v MB/s. Rychlost je určena typem použitého řadiče.

SATA, serial ATA, je novější rozhraní pro připojení disků (i CD,DVD). Pracuje se sériovou komunikací, data se posílají velkou rychlostí za sebou (sériově) po 2 párech datových vodičů. Celkově je v kabelu 7 vodičů, z toho jsou 3 zem a mají stínicí funkci. Je legrační, že napájecí kabel SATA disku je širší než datový. Je to naopak než u ATA.

Rozhraní STAT má na první pohled mnohem užší kabel i konektor než ATA. Existuje ve verzích SATA I, II a III. Rychlosti jsou 1,5 Gb/s, 3 Gb/s a 6 Gb/s. Jednotky jsou jiné než u ATA.

Přibližný převod je: 1 Gb/s ~ 100 MB/s. Rychlost SATA II je tedy asi 3x vyšší než ATA/100.

Další rozdíl mezi ATA a SATA je, že na jednom ATA kabelu může být víc disků, které se odlišují pomocí identifikátoru (disk ID). ID se určuje jezdcem (jumper) na zvláštním konektoru disku.

SATA kabel má na svém konci vždy jen 1 disk.

Kromě SATA existuje ještě další podobný typ, SAS, serial attached SCSI. Používá se zejména ve výkonných serverech.