Rozdíl mezi potkanem a krysou

Z Rozdíly.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Potkani)
(Krysa)
Řádka 1: Řádka 1:
-
== Krysa ==
 
-
 
-
[[Soubor:Krysa.jpg|thumb|Krysa]]
 
-
 
-
Krysa černá (Rattus rattus) se v našich zemích vyskytuje zřídka, pochází z Indie. Jedná se o býložravce, který dává přednost suchým a teplým místům jako jsou sýpky a sklady. Žije v méně početných skupinách čítající kolem 50 jedinců. Velmi dobře šplhá, taky dobře skáče. Původně žila na stromech.
 
-
Je drobnější než potkan, váží asi 250 gramů, její ocas je delší než tělo, u kořene se nerozšiřuje. Má špičatější čumák a delší, dopředu nahnuté neosrstěné uši a v poměru k tělu velké oči. V České republice se vyskytuje v Západních Čechách, v povodí Labe a Ohře.
 
-
Délka těla: 16-25 cm, délka ocasu: 18-25 cm. Ocas má 200-260 šupinatých kroužků. Březost trvá asi 21-23 dní, vrh 5-7 mláďat. Mláďata otevírají oči patnáctý den od narození. Mají omezený počet vrhů - maximálně 5 za život.
 
-
 
== Potkani ==
== Potkani ==
Píčovina
Píčovina

Verze z 9. 11. 2017, 16:38

Potkani

Píčovina Potkan patří do rodu Rattus (krysy), předchůdci všech našich potkanů jsou divocí potkani ( Rattus norvegicus ) žijící původně v Asii. První potkani byli v Evropě pozorováni v roce 1728 , do té doby u nás žila krysa obecná ( Rattus rattus ). Ta však nebyla natolik přizpůsobivá a tak ji potkan vytlačil z jejího životního prostředí. Docházelo ke zvýšení výskytu a lidé se začali bránit. Nebyl po ruce jed na hlodavce a tak se šlechtila speciální plemena psů. Psi byli cvičeni usmrtit potkana jediným kousnutím, stačil krůček k tomu aby si lidé chtěli své psy porovnat, popřípadě zpeněžit. Vznikly tzv. pity, jámy s tribunou okolo, úkolem psů bylo zabít co nejvíce potkanů. Pity přežily dodnes, jen v něm lidi proti sobě poštvou jiná zvířata. Sazky a krev zůstávají taky. K tomuto sportu bylo nutné mít dostatečný přísun potkanů a tak vzniklo nové povolání - krysař. Dva z nich, Jimmy Shaw a Jack Black začali cíleně chovat odlišné kusy, vznikl tak první chovatelský záměr. Vznikli tak potkani bílí, strakatí a další varianty. O ty měli zájem jak vědci, tak lidi toužící po raritě.Od roku 1901 byli připuštěni na výstavy, velká zastánkyně potkanů coby domácích mazlíčků byla Angličanka Douglasová. Po její smrti v roce 1921 jejich popularita poklesla, na výsluní se dostali opět na konci 70. let 20. století a stále roste. V laboratořích se na potkanech dodnes testuje spousta nemocí, zejména rakovina, slouží i pro testy různých přípravků, kosmetiky, léků... Někdy je cílem výzkumu sociální struktura a chování potkanů ve skupině. Postupem let se v laboratořích odstranily některé původní vlastnosti, hlavně agresivita. Bohužel se za to platí obrovská daň, většina potkanů zemře na rakovinu, mají alergii a oslabenou imunitu. Zajímalo by mě, jestli někde stojí pomník pro laboratorní zvířata za to co si pro nás vytrpěli a kolik našich životů zachránili. Je jasné, že se domácí potkan zcela liší od svého divoce žijícího příbuzného a nemůže s ním být srovnáván.

Tabulka rozdílů

Vlastnost nebo znak Potkan Krysa obecná
tělo hmotnost 150 - 500 g 135 - 256 g
délka těla 160 - 270 mm 150 - 235 mm
ocas délka 130 - 230 mm (kratší než tělo) 186 - 252 mm (delší než tělo)
počet kroužků 160 - 205 220 - 290
průměr u kořene zesílený u kořene není zesílený
zbarvení hřbet hnědošedá až hnědá černá, tmavě hnědá
břicho šedá až žlutošedá šedá, šedohnědá, hnědá
lebka 39,8 - 54,2 mm 35,5 - 46,2 mm
čenich tupý špičatý
ušní boltec 18 - 22 mm
při přehnutí dopředu dosahuje maximálně k vnějšímu očnímu koutku
22 - 26,5 mm
při přehnutí dopředu překrývá minimálně polovinu oka
zadní stopa 3 - 4,5 x 2,5 - 3 cm 2 - 3 x 2 - 2,5 cm
březost 22 - 24 dní 21 - 33 dnů
počet vrhů 3 - 5 za rok max. 5 za život
množství mláďat ve vrhu dle kondice matky dle početnosti populace
kolonie stovky jedinců 20 - 60 jedinců
původ Východní Asie Jižní Asie
doba pobytu v Evropě 2 000 - 3 000 let
oblíbené stanoviště vlhká přízemní nebo podzemní místa suchá vyvýšená místa
výskyt v rámci ČR celá republika Západní Čechy, okolí Labe, Ohře
nory hrabe nehrabe


zdroj a dalsi info: potkan.jinak Bebecha