Rozdíl mezi stalaktitem, stalagmitem a atalagnátem

Z Rozdíly.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Založena nová stránka: '''STALAKTIT – STALAGMIT - STALAGNÁT''' Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se…)
(Stalaktit)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''STALAKTIT – STALAGMIT - STALAGNÁT'''
+
Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se v podzemních prostorách, ze stropu i od spoda. Krápník roste velmi pomalu, obecně pro představu cca 1mm<sup>3</sup> krápníku roste okolo 15 roků.Více o krápnících zde ([http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?krapnik], [http://cs.wikipedia.org/wiki/Krápník]).
-
Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se v podzemních prostorách, ze stropu i od spoda. Krápník roste velmi pomalu, obecně pro představu cca 1mm3 krápníku roste okolo 15 roků.Více o krápnících zde ([http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?krapnik], [http://cs.wikipedia.org/wiki/Krápník]).
+
== Stalaktit ==
 +
[[Soubor:Stalaktit.jpg|thumb|Stalaktit]]
 +
Prvotní dlouhý a úzký krápník se nazývá ''brčko'', vzniká srážením rozpuštěného CaCO<sub>3</sub> ve vodě na stropě jeskyně, gravitací je směřován dolů, dalším srážením narůstá a vzniká mohutný ''stalaktit''.
 +
== Stalagnit ==
 +
[[Soubor:Stalagmit.jpg|thumb|Stalagmit]]
 +
Část vody stále obohacená o rozpuštěné látky odkapává na zem a při styku s podlahou – tím od spoda nahoru vzniká další krápník – ''stalagnit''.
-
'''STALAKTIT'''
+
== Stalagnát ==
-
Prvotní dlouhý a úzký krápník se nazývá ''brčko'', vzniká srážením rozpuštěného CO2 ve vodě na stropě jeskyně, gravitací je směřován dolů, dalším srážením narůstá a vzniká mohutný ''stalaktit''.
+
[[Soubor:Stalagnat.jpg|thumb|Stalagnát]]
-
 
+
-
'''STALAGMIT'''
+
-
Část vody stále obohacená o rozpuštěné látky odkapává na zem a při styku s podlahou – tím od spoda nahoru vzniká další krápník – ''stalagmit''.
+
-
 
+
-
'''STALAGNÁT'''
+
A nakonec – při delším tvoření krápníků z obou stran (stalaktit proti stalagmitu) dochází k jejich spojení a vzniká ''stalagnát''.
A nakonec – při delším tvoření krápníků z obou stran (stalaktit proti stalagmitu) dochází k jejich spojení a vzniká ''stalagnát''.

Aktuální verze z 21. 5. 2017, 12:02

Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se v podzemních prostorách, ze stropu i od spoda. Krápník roste velmi pomalu, obecně pro představu cca 1mm3 krápníku roste okolo 15 roků.Více o krápnících zde ([1], [2]).

[editovat] Stalaktit

Stalaktit

Prvotní dlouhý a úzký krápník se nazývá brčko, vzniká srážením rozpuštěného CaCO3 ve vodě na stropě jeskyně, gravitací je směřován dolů, dalším srážením narůstá a vzniká mohutný stalaktit.

[editovat] Stalagnit

Stalagmit

Část vody stále obohacená o rozpuštěné látky odkapává na zem a při styku s podlahou – tím od spoda nahoru vzniká další krápník – stalagnit.

[editovat] Stalagnát

Stalagnát

A nakonec – při delším tvoření krápníků z obou stran (stalaktit proti stalagmitu) dochází k jejich spojení a vzniká stalagnát.