Rozdíl mezi stalaktitem, stalagmitem a atalagnátem

Z Rozdíly.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Založena nová stránka: '''STALAKTIT – STALAGMIT - STALAGNÁT''' Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se…)
m (Stránka Stataktit - Stalagmit - Stalagnát přemístěna na stránku Rozdíl mezi stalaktitem, stalagmitem a atalagnátem: Přesunuto na na jednotný systém názvů)

Verze z 18. 2. 2010, 19:30

STALAKTIT – STALAGMIT - STALAGNÁT

Ve všech třech případech se jedná o krápníky, jsou to nejčastěji sloupovité či rampouchovité výrustky tvořící se v podzemních prostorách, ze stropu i od spoda. Krápník roste velmi pomalu, obecně pro představu cca 1mm3 krápníku roste okolo 15 roků.Více o krápnících zde ([1], [2]).


STALAKTIT Prvotní dlouhý a úzký krápník se nazývá brčko, vzniká srážením rozpuštěného CO2 ve vodě na stropě jeskyně, gravitací je směřován dolů, dalším srážením narůstá a vzniká mohutný stalaktit.

STALAGMIT Část vody stále obohacená o rozpuštěné látky odkapává na zem a při styku s podlahou – tím od spoda nahoru vzniká další krápník – stalagmit.

STALAGNÁT A nakonec – při delším tvoření krápníků z obou stran (stalaktit proti stalagmitu) dochází k jejich spojení a vzniká stalagnát.