Editace stránky Rozdíl mezi statickým a dynamickým jištěním

Z Rozdíly.cz

Varování: Nejste přihlášen(a). Vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky.
Editace může být zrušena. Zkontrolujte a pak potvrďte změny zobrazené níže.
Aktuální verze Váš text
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Soubor:Horolezecka-stena.jpg|thumb]]
+
{{Nové}}
-
 
+
-
Tento příspěvek se zabývá metodou jištění horolezců.
+
-
 
+
-
== Statické jištění ==
+
-
Jistič má lezce dobraného napevno - to znamená, že v případě pádu dojde k jeho minimálnímu prodloužení (pád se prodlouží pouze o dynamické natažení lana). O to větší ráz to ale je.
+
-
 
+
-
== Dynamické jištění ==
+
-
Při dynamickém jištění necháváme při pádu proklouznout část lana jistící pomůckou. Díky tomu se sníží rázová síla, která působí na lezce i na jistící bod. Pád se tak zbrzdí a lezec padá "jako do peřinky". Prodlouží se tím ale délka pádu, takže dynamické jištění není vhodné používat vždy (nemůžeme lezce nechat spadnout na zem, hrozí náraz na skalní útvary pod lezcem).
+

Uvědomte si, že všechny příspěvky do Rozdíly.cz mohou být ostatními uživateli upraveny, pozměněny či odstraněny. Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován, pak ho do Rozdíly.cz neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain), podrobnosti najdete na Rozdíly.cz:Autorské právo. Nekopírujte díla chráněná autorským právem bez dovolení!


Storno | Pomoc při editování (otevře se v novém okně)